top of page

HPV, LBC i spółka :)

Naszą przygodę z blogiem zaczniemy od tego, co w całej medycynie najważniejsze - od PROFILAKTYKI.

Tytuł tego wpisu niekoniecznie musi kojarzyć Ci się z profilaktyką, ale jeśli podpowiem, że te skróty dotyczą profilaktyki raka szyjki macicy, pewnie skojarzysz je już z CYTOLOGIĄ.


Badanie cytologiczne to podstawowe badanie profilaktyczne w ginekologii i pewnie nie raz już je wykonywałaś, ale czy wiedziałaś, że cytologia to różne rodzaje badania?

Postęp w diagnostyce i profilaktyce raka szyjki macicy pozwala obecnie na wykonywanie badań profilaktycznych, które z ponad 90% skutecznością mogą Cię zapewnić, że nie jesteś w grupie ryzyka zachorowania na ten nowotwór. Warunek jest jeden - zapomnij o klasycznej cytologii czy "rozmazie wykonywanym na szkiełko". Dlaczego? Dlatego, że obecnie wiemy iż najskuteczniejszą metodą jest tzw. CO-TESTING. Tylko co to właściwie znaczy?


Ale wróćmy do poczatku i naszego tytułu - o HPV zapewne już słyszałaś. Jest to wirus (a właściwie grupa wirusów) przenoszonych drogą płciową. Niektóre z nich powodują zmiany skórne nazywane kłykcinami, a niektóre maja tzw.potencjał onkogenny czyli są przyczyną rozwoju nowotworu. Infekcja HPV jest bardzo częsta, nawet 80% z nas mogło na którymś z etapów życia zetknąć się z tym wirusem. Najczęściej jest to bezobjawowa, przemijająca infekcja. Niestety niektóre z nas będą miały pecha i wylądują w grupie, u której wirus zdoła wbudować się w komórki i pozostanie na dłużej. Leku na przetrwałą infekcję HPV, która może doprowadzić do nowotworu, obecnie nie mamy. Pozostaje więc profilaktyka.


Obecnie zalecamy naszym Pacjentkom tylko i wyłącznie cytologię na podłożu płynnym czyli LBC, gdyż gwaratuje ona wyższą czułość niż wspomniana "cytologia na szkiełko", której u nas w praktyce od dobrych paru lat już nie wykonasz. Ponadto wszystkim z Was, które ukończyły 30 rok życia zaproponujemy oznaczenie w cytologii obecności wirusa HPV, czyli tzw. CO-TESTING.

A więc w skrócie :

  • przed 30 rokiem życia - LBC

  • po 30 roku życia - LBC + HPV czyli co-testing

Pamiętaj!!! Wczesne rozpoznanie raka szyjki macicy lub stanów bezposrednio go poprzedzających jest całkowicie wyleczalne!!! Pod warunkiem, że będziesz o tym wiedzieć...


A TY - KIEDY MIAŁAŚ OSTATNIĄ CYTOLOGIĘ?

Nie odkładaj profilaktyki na później, bo może okazać się, że będzie to zbyt późno, aby Cię wyleczyć.
W kolejnym odcinku napiszemy szerzej o tym, jak odczytać wynik cytologii i jakie postępowanie jest dla Ciebie najlepsze, jeśli wynik jest nieprawidłowy.

Śledź nasz blog :)

172 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page